C. A. Lorentzen (f. Sønderborg 1746, d. København 1828)
En fårehyrde og en kvinde i samtale ved en kilde. Sign. C. A. Lorentzen. Pen på papir. Lysmål 23,5×15,5.
Enkelte mindre misfarvninger. Mindre rift nedre venstre hjørne. Monteret i passepartout. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021