1841/9650
Vicke Lindstrand (f. Sverige 1904, d. 1983)
Tre skåle af klart glas, indlagt med hhv. rødt, blåt samt grønt glas med hvide striber. Alle sign. LH hhv. 1058, 1658 og 1035. Udført 1950–1960'erne hos Kosta, Sverige. H. 8,5–9,5. (3)
Almindelig brugspatina, herunder lette overfladeridser og mærker.
Torben Sørensens glassamling, 9. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag