815/​73

J. F. Willumsen (f. København 1863, d. Cannes 1958)

Eftermiddagsbelysning ved et hvidkalket hus. Sign. J. F. Willumsen Samsø 1885. Olie på lærred. 33×47.

På bagsiden udstillingsetiket fra Charlottenborg.

Danske og udenlandske malerier, 29. november 2010

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK