1850/8665
Karl Lindeberg (f. 1877, d. 1931)
Vase af klart, matteret glas med overfang af rosa glas udskåret med rosenmotiver. Sign. Kosta, K. Lindeberg, 163, 6. H. 17,9.
Proveniens: Frederik VIII af Danmarks samling af glas; sønnen Christian X af Danmark; sønnen Arveprins Knud af Danmark; datteren Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.
H.H. Prinsesse Elisabeth til Danmark, 13. december 2018
Vurdering
Hammerslag
13 bud