1717/​1627

Tekno Falck station af træ med tre-dobbelte låger samt ur og flag i top og fire tilhørende Tekno blikbiler; “Ambulance” med røde skærme, metaldæk og flag, “Brandsprøjte” med røde skærme, røde stiger, metaldæk og flag nr. 341, “Kranvogn” med røde skærme, metaldæk og flag nr. 331, “Dyreambulance” med røde skærme og metalhjul nr. 313. Ca. 1935–1955. (5)

Litteratur: Hans Hedegaard & Dorte Johansen, “Tekno made in Denmark”, s. 15–19.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Buler, ridser og mærker.

Varia, 27. april 2017

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.400 DKK

(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK