1838/1540
En samling kinesisk porcelæn bestående af to fade samt to par dybe tallerkener, dekorerede i blå, og to tallerkener, dekorerede i farver med blomster. Qianlong 1736–1795. Samt en tallerken, dekoreret i farver. 20. årh. Diam. ca. 23 cm. L. 33 cm. (7)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre afslag på rand af tallerkener. Fad med mindre afslag.
Varia, 20. september 2018
Vurdering
Hammerslag
18 bud