1434/​247

Engelsk regency standur i kasse af mahogni, forsølvet skive, værk med strike-silent. Sign. Richard Fullford, Fareham. England, 19. årh.s. begyndelse. H. 200. B. 48. D. 24.

Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Brugsslitage. Ridser og mærker. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Plamager på skiven.

Ældre malerier og møbler, 18. august 2014

Ure ▸ Standure

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.450 DKK

1.450 DKK
(Autobud) 1.400 DKK
1.350 DKK
1.000 DKK