Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Vægreol af palisander opdelt i tre sektioner bestående af tre vægpaneler, skab med to farvede skydelåger, to vitrineskabe, ni hylder af fyr samt fem bogstøtter af messing. Dertil følger to vægpaneler af fyr, ene skåret til med to tilhørende hylder. Model BO 71. Formgivet 1953. Udført hos Bovirke. Vægpaneler: H. 200. B. 78. (tilskåren 62). Skab med farvede låger: H. 41. B. 157. D. 35. Vitriner: H. 39. B. 78. D. 31. Hylder: D. 28.
CITES-certifikat medfølger.
Litteratur: “Bygge og B0” hefte 1–1954, side 32–33. Litteratur: Dansk Kunsthåndværk 1954.
Almindelige tegn på brug, herunder ridser og mærker. Uoriginale låger med senere bemaling.
Moderne kunst og design, 25. juni 2013