1539/841
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Sofabord med top og tilspidsende ben af teak, svungen sarg af bøg. Udført hos Bovirke. H. 53. L. 129. B. 52,5.
Litteratur: Tidskriftet “Dansk Kunsthåndværk” nr. 11–1950 i annonce og i nr. 6–1953, s. 97.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Top er pudset og lidt tynd i finér.
Moderne kunst og design, 22. september 2015
Vurdering
Hammerslag