2434/​275

En stor perkussioneret fuldskæftet jernmonteret fygleskydningsriffel af Friderich Ostermann mærket 1675 på piben. Kolben er tyk og indlagt med sølvtråd om en nu manglende medaljon ved kindfløjen. På kolben er tillige hul og skrue til diopter. Låsen med snelle er mærket FRIEDERICH OSTERMANN 1675 og den svære ottekantede ca. 109 cm, lange pibe i kaliber ca. 20 mm er riflet med 6 dybe riffelgange og perkussioneret med patentsvansskrue. Overkanten af piben er mærket 1675 samt et guldindlagt mestermærke (Støckel 2645). Forskæftet har en kraftig hage og hornafslutningen mangler.

Ifølge Støckel arbejdede Friederich Ostermann i København ca. 1684–1719, men denne riffel er dateret tidligere.

Jernet er anløbet og noget rustent. Medaljon mangler på kolben. Skæftet repareret ved låsens bagende. Skrue mangler på kolbekappen.

I Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?