921/​456

Lynn Chadwick (f. London 1914, d. Lypiatt Park 2003)

“Maquette for the Watchers”, 1971. Tre figurer. Stemplet Chadwick 71, 623, 3/6 og resp. A, B, C. Bronze. Hver H. 26. (3)

Litteratur: Dennis Farr & Eva Chadwick: “Lynn Chadwick. Sculptor. With a Complete Illustrated catalogue 1947–1988”, Oxford, 1990, nr. 623, gengivet side 250. Proveniens: Court Gallery, København. Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet fra ovennævnte i 1971.

Moderne malerier, 11. juni 2024

Vur­dering

400.000–500.000 DKK

Hammerslag

400.000 DKK