2435/​885

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Ægget”. Hvilestol med helstøbt stamme af aluminium, drejefunktion. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. Model 3317. Formgivet 1958. Udført og mærket hos Fritz Hansen.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer. Porøst skum. Hynde med reperation.

I Lyngby
Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?