921/​497

Preben Fjederholt (f. Esbjerg 1955, d. 2000)

Uden titel fra serien “Metafysisk museum”, 1995. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 95×85. Uindrammet.

Litteratur: Lisbeth Bonde: “Følelsen er alt - Preben Fjederholt - kunst og liv”, Gyldendal, København 2016, geng. helsides s. 112.

Moderne malerier, 11. juni 2024

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag