11949/29
Peter Hansen (f. Faaborg 1868, d. sst. 1928)
Parti fra Piazza del Popolo. Usign. Dateret 1–1-20. Bly på papir. 23,5×31,5. Rammemål 29,5×37,5.
Tegningens forgrund har senere tjent som delstudie til Piazza del Popolo, 1928. Ribe Kunstmuseum (RKMm0067),
Smårifter langs siderne. Enkelte pletter.
Kunst, antikviteter & design, 5. december 2019
Vurdering
Hammerslag