2049/308
Kinesisk kunstner
Hinterglasmaleri med Beijing sommerpaladset. Betegnet Yan Chang Wen (= Gate of village Yan Chang). 20. årh.s første halvdel. Billedfelt 65×90 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser. Ramme også slidt.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
Vurdering
Hammerslag