2049/​308

Kinesisk kunstner

Hinterglasmaleri med Beijing sommerpaladset. Betegnet Yan Chang Wen (= Gate of village Yan Chang). 20. årh.s første halvdel. Billedfelt 65×90 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser. Ramme også slidt.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag