2131/913
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“JH 16”. Gyngestol af sortlakeret træ, sæde med flettet papirgarn. Formgivet 1944. Udført for FDB.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og malingafskalning. Senere skruer på top af armlæn.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
23 bud