Fransk Empire opsats af forgyldt bronze med gennembrudt kurv båret af tre stående kvinder i klassiske gevandter på sokkel prydet med putti og blomsterguirlander og lyre i relief. 19. årh.s første halvdel. H. 46. Diam. 24.5.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk
Varia, møbler og tæpper, 29. maj 2019