1738/1580
Kinesisk cloisonné skål, dekoreret i rødt, hvidt, blåt, grønt og gult på turkis grund med chrysanthemer og design, øvre og nedre rand forgyldt. Mærket da Ming, 19. årh. Diam. 31,5 cm. Samtidig base af udskåret træ på fem scrolled fødder.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia (udskudt), 28. september 2017
Vurdering
Hammerslag