2016/743
Walter Papst (f. Kiel 1924, d. Köln 2008)
Gyngehest af rød glasfiber. Designet 1958. Udført hos Wilkhahn, Tyskland. L. 83.
Litteratur: Ottillinger, Eva B. “Zappel, Philipp! - Kindermöbel. Eine Designgeschichte”. S. 159.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre afslag.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag