2016/​743

Walter Papst (f. Kiel 1924, d. Köln 2008)

Gyngehest af rød glasfiber. Designet 1958. Udført hos Wilkhahn, Tyskland. L. 83.

Litteratur: Ottillinger, Eva B. “Zappel, Philipp! - Kindermöbel. Eine Designgeschichte”. S. 159.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre afslag.

Moderne kunst og design, 14. april 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag