2024/802
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
“DSB Konduktørlampen”. Bordlampe med fod samt skærm af sortlakeret metal, fod monteret med vippeafbryder. Udført fra 1942 hos Louis Poulsen. H. 47.
Alders- og brugsslitage. Ridser, mærker og malingafskalning. To uoriginale skruer i afbryderhus. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 9. juni 2020
Vurdering
Hammerslag