2433/​912

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Folkestolen”. Et sæt på seks stole af bøg med sæder af flettet papirgarn. Model J 39. Designet 1947. Udført for FDB. (6)

J39 - Folkestolen er designet af Børge Mogensen i 1947. Stolen fremstilles i massiv bøg eller eg, med et sæde af håndflettet papirgarn. Stolens konstruktion er blandt andet inspireret af traditionelle møbler fra middelhavsområdet, mens formsproget er typisk Mogensen: Afklaret, enkelt og humant. Efter sigende var det et overskud af rundstokke på fabrikkens lager, der gjorde, at Børge Mogensen i 1947 tegnede J39. Det må i så fald siges at være en lykkelig tilfældighed, for i dag er den en af Danmarks mest solgte træstole og har været i produktion lige siden lanceringen - uden en eneste afbrydelse. Efter sigende var det et overskud af rundstokke på fabrikkens lager, der gjorde, at Børge Mogensen i 1947 tegnede J39. Det må i så fald siges at være en lykkelig tilfældighed, for i dag er den en af Danmarks mest solgte træstole og har været i produktion lige siden lanceringen - uden en eneste afbrydelse. J39 er blevet klassisk inventar i alt fra kantiner og konferencesale til kirker og private hjem og er slet og ret kendt som Folkestolen. Kilde: Fredericia Furniture.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Delvist løst/defekt flet.

Moderne kunst og design, 13. august 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK