778/​1892

Helen Schou (f. Frederiksberg 1905, d. Charlottenlund 2006)

“Den Jyske Hingst”. Jysk hest i bevægelse. Sign. Helen Schou f. Rée 1962. Skulptur af patineret bronze. H. 67. L. 80. B. 30.

Forstudie til skulptur opstillet i Randers nov. 1969 af patineret bronze og måler 5,30 m og er 6 m lang. Proveniens: Billedhugger Helen Schou.

Møbler og ure, 5. december 2007

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

115.000 DKK