778/1892
Helen Schou (f. Frederiksberg 1905, d. Charlottenlund 2006)
“Den Jyske Hingst”. Jysk hest i bevægelse. Sign. Helen Schou f. Rée 1962. Skulptur af patineret bronze. H. 67. L. 80. B. 30.
Forstudie til skulptur opstillet i Randers nov. 1969 af patineret bronze og måler 5,30 m og er 6 m lang. Proveniens: Billedhugger Helen Schou.
Møbler og ure, 5. december 2007
Vurdering
Hammerslag