877/146
Signeret Tabriz helsilke tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på lys bund prydet med blomster og bladværk omgivet af beige hovedbort med fuglemotiver. Signeret: Iran Ara Matin Asl. Ca. 800.000 kn. pr. m2. 20. årh.s anden halvdel. 400×289.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: carpets@bruun-rasmussen.dk Condition report on request. Contact: carpets@bruun-rasmussen.dk
Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018
Vurdering
Hammerslag