2003/784
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Marmeladekrukke af stentøj modelleret med riflet korpus, dekoreret med grøn glasur med grå elementer, låg af lyst træ med forsølvet lågknop. Sign. monogram 129. H. 11,5. Diam. 8,5.
Afslag under bunden. Låg med brugsslitage.
Moderne kunst og design, 14. januar 2020
Vurdering
Hammerslag