2124/​781

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Asserbo”. Et sæt på fire stole af fyr, betrukket i sæde med søgræs. Model 504. Udført og mærket hos Karl Andersson & Söner. (4)

Litteratur: Karl Andersson & Söner katalog 1966, side 28.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK