2124/781
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Asserbo”. Et sæt på fire stole af fyr, betrukket i sæde med søgræs. Model 504. Udført og mærket hos Karl Andersson & Söner. (4)
Litteratur: Karl Andersson & Söner katalog 1966, side 28.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag