Fransk maler, 20. årh.s begyndelse
Interiør med en ung afklædt kvinde på en sofa, der betragter sig selv i smykkeskrinets spejl. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 59×45.
Mindre retoucheringer. En revne (ca. 5 cm). En overfladeridse (ca. 3 cm). Nogle mindre huller/afskalninger. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020
15 bud