Samling sølv og sterlingsølv bestående af tre servietringe, si, hovedvandsæg, to pilleæsker, to etuier til hhv. lighter og tændstikker, cigaretholder m.fl. Mestre Hugo Grün samt Hans Jensen & Co. m.fl. Danmark samt Japan m.fl. 19.-20. årh. Vægt ca. 227 gr. H. 3,5–7,5. L. 3,7–7,5. (12)
Opsats, si, lille krone og flakon af pletsølv medfølger.
Mindre buler, ridser og mærker. Servietringe trykkede. Si ej stemplet og med mindre revner. Mindre skævheder. Delvist graveret.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
23 bud