1325/​1556

En samling figurer af porcelæn, dekorerede i underglasurfarver. Royal Copenhagen, Dahl-Jensen og Bing & Grøndahl. H. 13–27 cm. (12)

Bestående af: Figurer fra Bing & Grøndahl: 2262 1661 2037 1760 1702 2228 Fra Dahl-Jensen 1095 Royal Copenhagen: 1771 905 685 1315 1228

II. sortering: 2228, 1771. III. sortering: 2037. 2262 har afslag på stol, 2037 har krakeleret bund, 1771 et horn mangler, et horn repareret, slebet i siden.

Varia, 20. juni 2013

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

13 bud

3.000 DKK
(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK