1842/101
Dansk maler, 19. årh.
Portræt af en lille pige, der vælger æbler fra en frugtskål. Usigneret. Olie på lærred. 36,5×30.
Mindre afskalninger, krakeleringer og mærker efter blændrammen. Et par huller (ca. 3×5 mm). Behov for rensning.
Ældre malerier og møbler, 15. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag
11 bud