1306/1565
Samling sølv bestående af to empire saltkar, internt forgyldt. Mester Levin Dyrkopf. 1831. Peberbøsse. Mester Simon Levin. 1844. Samt dækketallerken. Københavns mærke, 1939. Diam. 24 cm. Vægt 475 gr. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Intern forgyldning slidt. Monogram på foden af peberbøsse.
Varia, 7. februar 2013
Vurdering
Hammerslag