1306/​1565

Samling sølv bestående af to empire saltkar, internt forgyldt. Mester Levin Dyrkopf. 1831. Peberbøsse. Mester Simon Levin. 1844. Samt dækketallerken. Københavns mærke, 1939. Diam. 24 cm. Vægt 475 gr. (4)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Intern forgyldning slidt. Monogram på foden af peberbøsse.

Varia, 7. februar 2013

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK