Arne Jacobsen, tilskrevet (f. København 1902, d. sst. 1971)
Vægspejl i kraftig ramme af patineret elm med rundede hjørner og rundet profil. Antageligt formgivet og udført på bestilling 1933–1934. H. 86. B. 68. D. 5,5.
I 1933–1934 forestod Arne Jacobsen formgivningen af funkis-villa og interiør på Kongehøjen 3 i Klampenborg nord for København for Novo-stifter Thorvald Petersen. Fotos af interiøret i elmetræ viser en meget lig triptokon billedramme. Vi formoder at nærværende spejl stammer fra samme interiør.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Bagplade en smule løs.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
13 bud