2142/​796

Arne Jacobsen, tilskrevet (f. København 1902, d. sst. 1971)

Vægspejl i kraftig ramme af patineret elm med rundede hjørner og rundet profil. Antageligt formgivet og udført på bestilling 1933–1934. H. 86. B. 68. D. 5,5.

I 1933–1934 forestod Arne Jacobsen formgivningen af funkis-villa og interiør på Kongehøjen 3 i Klampenborg nord for København for Novo-stifter Thorvald Petersen. Fotos af interiøret i elmetræ viser en meget lig triptokon billedramme. Vi formoder at nærværende spejl stammer fra samme interiør.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Bagplade en smule løs.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

13 bud

8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK