1909/19
H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Katolsk pater foran en sarkofag. Sign. H.A.B. Olie på lærred. 37×46.
Proveniens: BR auktion 567, 1991, nr. 506.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 25. februar 2019
Vurdering
Hammerslag
11 bud