2415/51
Engelsk regency tedåse af sølv, rektangulær form med indtrukne hjørner, graveret med bladværk i forløb og forside med våbenskjold og latinsk valdsprog. Mester Robert Sharp, London 1809, fransk importstempel 1864–1893. Vægt 446 g. H. 13 cm. L. 13,5 cm.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, inklusive enkelte ridser og mærker. Nøgle mangler og låget er tilsyneladende låst.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024
Vurdering
Hammerslag