2312/7084
Geledemaske iform af vædderhoved, udskåret sortpatineret træ. Yoruba, Nigeria. H. 20.
Masken har ingen kanthuller og er i tungt træ, hvorfor det må antages at den er tiltænkt som alterfigur.
Proveniens: Ex. Amerikansk privatsamling.
Tribal art, 20. marts 2023
Vurdering
Hammerslag
27 bud