900/​430

Wilhelm Freddie (f. København 1909, d. sst. 1995)

“Kødet som æder sig selv”. Sign. Freddie 35. Olie på lærred. 31,5×27.

Udstillet: Kunstforeningen for Kolding og Omegns Foraarsudstilling, Koldinghus, Kolding, 1935, intet katalog. Udstillet: “Maleren Freddies Udstilling”; Sixtus Thomsen, Kunstsalen, Vesterbro, Aalborg, 1935, kat. nr. 25. Udstillet: “Dansk kunst gennem 25 år”, “Dansk Kunststævne”, Fyens Forum, Odense, 1936, kat. nr. 121. Udstillet: “træk gaflen ud af øjet paa sommerfuglen. Sex-surreal”, Ole Haslunds Hus, København, 1937, kat. nr. 9. Udstillet: “Surrealisme”, Raadhuspladsens Udstillingssal, København, 1940 , kat. nr. 34. Udstillet: “FREDDIE SURREALISME”, Ovenlyssalen, Aarhus, 1941, kat. nr. 19. Udstillet: “FREDDIE SURREALISME”, Vestergade 69, Odense, 1941, kat. nr. 19. Udstillet: “Steen Coldings samling”, Kunstforeningen, København, 1972, kat. nr. 18.

Proveniens: Hr. Bankkasserer Steen Colding (1900–1970), København (ifølge udstillingskataloget fra 1936). Steen Colding var senere forfatter til flere artikler og bøger om Wilhelm Freddie. Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner, auktion 102, kat. 444, december 1982. Proveniens: Guldsmed Peter Vang (1943–2010), København. Erhvervet på ovennævnte auktion og siden nedarvet i familien.

Referencer til udstillinger og proveniens er venligst stillet til rådighed af Birger Raben-Skov, København.

Maleriet blev som alle 38 værker i den legendariske “træk gaflen ud af øjet paa sommerfuglen”, 1937, udstilling beslaglagt af politiet men var ikke iblandt de 6 værker der siden blev rejst tillale imod og hvor Freddie blev idømt 10 dages hæfte og fik 3 af disse seks værker beslaglagt og anbragt på Kriminalmuseet hvor de forblev til 1963 efter en fornyet retssag mod Freddie.

Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

300.000 DKK