922/​128

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

Portræt af Kirstine Colbiørnsen, f. Hofgaard (1754–1806), i blålig silkekjole med hvidt tyllsfischu. En face mod højre. Ca. 1790. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. Oval. 69×55.

Nærværende maleri er endnu et portræt af nr. 508 i Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier, 1991. Dette maleri blev i 1950 skænket til museet Falsters Minder (i dag Museum Lolland-Falster) (inv. nr. 4515).

Proveniens: Ifølge Ellen Poulsen: “Et eksemplar [nærværende maleri] blev solgt på KH aukt. 303, 1973, kat.nr. 93, afb. s. 33. Det stammede fra en tolder Colbjørnsen på Møen, som havde det fra sin far, pastor Colbjørnsen i Norge, der var søn af Kirstine Colbjørnsen [...]”.

Kirstine blev gift første gang med Hans Tersling til Vennerslund (1736–1785) og anden gang med Jacob Edvard Colbiørnsen (1744–1802).

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?