922/​129

Jacob Binck, værksted, 16. årh.

Købt af Kongernes Samling i september 2024.

Portræt af den ældre Christian III (1503–1559) i sort pelsforet dragt, guldbesat baret. Drageformet ædelstenssmykke i en firedobbelt guldkæde på brystet. I hånden holder han dokumenter. Foroven til venstre de oldenborgske kongers våbenskjold. Til højre inskription med følgende tyske tekst: Christian 3. Friedrich 1. Son. Regent 24 Aar. Stabt auff Kolding hus. Ao 1559. 56 Aar alt. Ligt bgrabe i Roskild (Christian III søn af Frederik I. Konge i 24 år. Døde på Koldinghus 1559, 56 år gammel. Ligger begravet i Roskilde). Usigneret. Olie på lærred. 90×73.

Maleriet der forestiller Christian III som ældre, d.v.s. fra engang i 1550erne er en type, der tidligere er tilskrevet Jost Verheiden (virksom fra før 1554 til efter 1663), men mere sandsynligt udført af Jacob Binck (ca. 1500–1569).

Ældre Malerier, 16. september 2024

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK