Art Noveau turkis- og perlesmykkesæt af 8 og 14 kt. guld bestående halskæde af 8 kt. guld med vedhæng/broche af 14 kt. guld prydet med to cabochonslebne turkiser og talrige flodperler og et par ørestikker af 8 kt. guld hver prydet med to cabochonslebne turkiser og syv flodperler. L. kæde ca. 43 cm. L. vedhæng ca. 4,0 og 4,5 cm. B. ca. 2,5 cm. L. ørestikker ca. 3,0 cm. Ca. 1900. (4)
Original æske medfølger. Halskæden og ørestikkerne er stemplet 9 ct. og vedhænget stemplet 15 ct.
Fremstår med minimale alders- og brugsspor. Den ene ørestik er gået fra i lodningen.
Smykker og Fashion, 27. januar 2021
17 bud