903/​451

Olivia Holm-Møller (f. Homaa 1875, d. Rungsted 1970)

“Sol over bølger”. Sign. OHM 59. Olie på lærred. 49×50.

Proveniens: Forfatter, kunsthistoriker Niels Th. Mortensen (1909–1985), som i 1960 skrev en biografi om kunstneren. Siden nedarvet i Niels Th. Mortensens familie.

Dette værk er en del af vores Tema: Kvindelige kunstnere

Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK