2047/1296
Halskæde af 8 kt. guld med diamantmedaljon af 14 kt. guld prydet med old-cut diamant. Diam. ca. 23 mm. L. ca. 38 cm. (2)
Vægt af 8 kt. guld ca. 3,5 g. Vægt af 14 kt. guld 7,5 g.
Fremstår med minimale alders- og brugsspor. Mangler en indvendig ramme.
Smykker og Fashion, 18. november 2020
Vurdering
Hammerslag