838/​494

Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)

“Danseskoen”. Sign. Heerup 47. Olie på lærred. 100×140

Udstillet: "36 esposizione Biennale Internazionale d'Arte, La Biennale di Venezia, 1972.

Malerier og skulpturer, 5. marts 2013

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

270.000 DKK