2439/​552

Evald Nielsen

Cirkulær serveringsbakke af sølv med hamret overflade. Hanke af udskåret elfenben. Udført og stemplet hos Evald Nielsen anno 1943. Vægt 2009 g. H. inkl. hanke. 3 og 3,4. Diam. 45,5. L. inkl. hanke 50,5.

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Elfenbenshanke med enkelte hårrevner som en del af benets naturlige egenart.

Effekter der er lavet af elfenben eller indeholder dele heraf, kan ikke opnå eksport-CITES, og således ikke transporteres ud af EU. Bydere udenfor EU er derved reelt afskåret fra at købe dette emne.

I Lyngby
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

846622 4.000 DKK