2414/515
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
10 stole af eg med sjeneflet i ryg, sæder med rødt skind. Model BM 61. Designet 1957. Udført hos P. Lauritsen & Sønner. (10)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere rødt skind i sæder. Fem stole med større og mindre fletdefekter.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud