2436/26
Et par Louis XVI armstole af forgyldt træ, medaljonformet ryg, udskåret med sløfjer blomster og kannelerede, tilspidsede ben. 18. årh.s slutning. (2)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Afskalninger. Mindre reparationer på forgyldning. Betræk med kraftig slid.
Vurdering