1439/​537

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“Spadestolen”. Et par armstole af teak. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med originalt, dybthæftet sort skind. Model FD 133. Designet 1954. Udført hos France & Daverkosen. (2)

Tidlig udgave med metalskilt fra France & Daverkosen.

Model FD 133 blev præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 400 års jubilæumsudstilling i Forum, den 16.-26. sept. 1954. Finn Juhl og Niels Vodders særudstillingen “Fremtidens Bolig”.

Litteratur: Grete Jalk red., “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bind 3, gengivet s. 313. Litteratur: “Finn Juhl Memorial Exhibition Japan 1990”, side 139. Litteratur: Noritsugu Oda. “Danish Chairs”, 1999, side 101. Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 3–4, 1956.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Hårrevne i bagsarg ved samling i højre side på den ene stol, ca. 35 mm.

Moderne kunst og design, 23. september 2014

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK

20.000 DKK