Kinesisk buddha af støbejern siddende på lotus trone. Dateret på ryggen “Den gode mand fra Wang familien. Zheng de 4. årh”. Ming 17. årh. Vægt 15,5 kg. H. 49 cm. Stand af udskåret træ i form af lotus. H. 9 cm.
Proveniens: Dansk privat samling.
Asiatisk kunst, 29. november 2017