1912/3
H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
“Besøget”. Stråtækt hus med kvinde og barn der besøger bedstemor. Sign. H.A. Brendekilde. Olie på lærred. 41×57.
Krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier og møbler, 18. marts 2019
Vurdering
Hammerslag