873/​572

A. Lange & Söhne

Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvid skive med romertal og små sekunder, signeret Deutsche Uhrenfabrikation, Glashütte I/S, A-Lange & Söhne, forgyldt værk signeret Deutsche Uhrenfabrikation, Glashütte, serienr. 51675. Støvkapsel af gulddublé. Ydre kapsler signeret, forkapsel med patentnr. 6879, alle kapsler nummereret 51675. Ca. 1900–1910. Vægt ialt 84 gr. Kassediam. 49 mm.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Armbåndsure, 21. september 2017

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK