922/​18

Gustaviansk tebordssblad af fajance, dekoreret i sepia, midterparti med marine motiv antageligt efter stik. Bort med bånd stav og blade. Rörstrand. 18. årh slutning. H. 6. L. 88,5. B. 60,5. Underdel af mahogni, tilspidsede ben med beslag af forgyldte messing, sarg med udtræksplader. Sverige, 18. årh. H. 76. L. 89. B. 61.

Dette emne handles i fuldmoms

Danske Bank – antikviteter, kunst og design, 16. september 2024

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK