Carl-Henning Pedersen (f. København 1913, d. sst. 2007)
“Eventyrets Univers”. Sign. Carl-Henning Pedersen Paris 1974. Litografier i farver i komplet original mappe. Bladstørrelse 82×60 og “Eventyrets Univers Nr. 1” er bladstørrelse 80×60. (5)
Papiret er let gulnet. Mappen er lidt medtaget.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021